Nejtěžší papoušek světa žije na několika málo ostrovech Nového Zélandu. Je až 60 cm vysoký, neumí létat a obličejem připomíná sovu.
Kakapo soví
Kakapo soví (Strigops habroptila) je nejtěžší a jeden z nejvzácnějších papoušků na světě. Menší samičky zpravidla váží 1,4 kg, samci 2,2 kg. Obézní jedinci zhruba o kilogram víc. Je to papoušek nelétavý šedohnědě zelený, se světlým zobákem a typickou soví maskou kolem očí. Má schopnost lézt po stromech a to zejména díky mohutným pařátům. Dožívá se až 100 let.
Kdysi bývalo na Novém Zélandu tisíce papoušků sovích. Protože ale neměli po dobu celé evoluce na ostrovech přirozené nepřátele, přestal kakapo létat a začal klást vejce na zem. To se jim ale stalo málem osudným. Po příchodu Maorů se psy a krysami a 800 let po nich běloši přivezli další šelmy, začal se počet kakapů rychle snižovat. Před 30 lety začalo pátrání po těch, co přežili – šlo o nejnákladnější expedice v historii ochrany ptactva. Vypátralo se posledních 51 jedinců na ostrově Stewart Island. Bylo potřeba najít jim jiné ostrovy bez šelem.
Dnes jsou papoušci chováni na ostrově Codfish Island; jejich počet v březnu 2009 překročil sto jedinců. Za to vděčí ochranářům a mnoha dobrovolným pomocníkům. Druh bude považován za zachráněný teprve tehdy, až budou populace kakapa schopny přežít bez asistence člověka a nadále se rozmnožovat na různých místech: jedním z hlavních problémů dneška je najít dostatečně velké ostrovy, kde dosud nevymizel přírodní les a kde nežijí krysy. Více informací o záchraně na stránkách www.kakaposovi.cz Z těchto stránek jsou také následující odstavce o chovu kakapo.
Chov
Kakapo se nemnoží každý rok – rozmnožování závisí na tom, zdali je v daný rok dostatek ovoce Rimu, které tito ptáci jedí. Rozmnožování kakapů je vůbec unikátní!
Kakapí „bům“ a „čing“ V období rozmnožování se může sameček kakapa nafouknout jako balón a může vydávat nízkosonické zvuky, které jsou v horském terénu slyšet až na pět kilometrů.
Chovatelské činnosti obvykle začínají přibližně v prosinci, kdy samičci kakapa tráví svůj čas na hřebenech hor, skalách nebo vrcholcích s nízkými travami, načež začínají své námluvy samiček. To je známé jako ‚šokující‘ rozmnožování, jediné svého druhu u jakéhokoliv ptáka z Nového Zélandu. Po odchodu ze svého hnízdiště pták vydává hlasitý zvuk „bůům“ a svým oteklým tělem dává samičkám najevo, že je připraven k páření. Po 20 až 30 opakováních mění volání na hlasitý zvuk „čing“.
Všichni samci si navzájem konkurují a tak za noc můžte slyšet tisíce „bůmů“. Kakapí „bům“ zvuk připomíná tlukot srdce, je jako silné, hluboké dunění. Každý pták z nich tvoří vlastní melodie, z nichž každá je naprosto jedinečná a slouží k přilákání partnerky. [1]
Síla vydávaného zvuku u kakapa může být až 132 dB, což je řadí po boku nejhlasitějších zvířat světa.
Hnízdění kakapů
Samice naklade vždy jedno až čtyři vejce, které se líhnou zpravidla po 30 dnech. V noci se samice vydává hledat potravu, vejce jsou tedy nehlídána. Kuřata zpravidla opeří předtím, než opustí hnízd, tedy asi po deseti týdnech. I přesto je může matka krmit až po domu šest měsíců. [1]
Zdroj: [1] Chov a záchrana papoušků kakapo
Kakapo soví na videu BBC
Mohlo by vás zajímat: