5 nejhlasitějších zvířat na světě

Nejhlasitější zvíře na světě dokáže vytvořit zvuk o síle 227 dB (decibelů). Pro představu uvedu, že start proudového letadla má 150 dB a poškození sluchu u člověka hrozí už při 110 dB.

V tomto článku jsou nejhlasitější zvířata seřazena absolutně, tedy podle síly zvuku, který dokáží vydávat. Často se v literatuře setkáme, že se porovnává síla zvuku s velikostí těla. V tomto případě by nejhlasitějším zvířetem byla klešťanečka rybniční (na úvodní fotografii), která měří pouhé 2 mm a vydává zvuk o síle 99,2 dB. V našem seznamu je uvedena na konci, protože její zvuk není nejsilnější. Přesto si zaslouží pozornost díky poměru síla hlasu/velikost těla.

Nejhlasitější zvíře na zemi – Vorvaň

Absolutně nejhlasitějším zvířetem na naší planetě je vorvaň (Physeter sp.). Při echolokaci a dorozumívání vydává zvuk o síle až 227 dB. Vorvaň patří mezi ozubené kytovce. Dorůstá 28 metrů délky a váhy 150 tun.

Na foto: Nejhlasitější zvíře na zemi – Vorvaň

Kreveta tygří

Druhé nejhlasitější zvíře na světě žije v tropických vodách oblasti západního Pacifiku. Jedná se o krevetu tygří (Alpheus bellulus). Nejčastěji ji nalezneme v mělkých vodách (do 20 m) s písčitým, bahnitým nebo dendritickým dnem. Kreveta tygří má pro lov kořisti (loví jiné krevety nebo malé rybky) uzpůsobeno speciální klepeto, které po sevření extrémní rychlostí (až 100 km/h), vyšle směrem ke kořisti vzduchovou bublinu, doprovázenou silnou zvukovou vlnou o síle až 218 dB. Takto silná rázová vlna kořist buď omráčí, nebo přímo zabije.

Na foto: kreveta tygří (Alpheus bellulus), Autor: Haplochromis

Plejtvák obrovský

Třetí v pořadí je plejtvák obrovský (Balaenoptera musculus). Nízkofrekvenční tóny těchto mořských savců dosahují hladiny zvuku až 190 decibelů. Volání plejtváků je pod vodou slyšet na více než 800 kilometrů.

Na foto: plejtvák obrovský (Balaenoptera musculus) 3. nejhlasitější zvíře světa

Vřešťani – nejhlasitější opice

Vřešťani používají svůj „řev“ při bojích o teritorium. Potkají-li se dvě tlupy vřešťanů, vůdčí samci se začnou překřikovat a postupně se přidávají i další dospělá zvířata, až nakonec ve všeobecném a ohlušujícím „řevu“ se jedna tlupa dá na ústup. Síla hlasu vřešťana může mírně překročit 125 dB.

Na foto: vřešťan pláštíkový (Alaouatta palliata), Autor: Cephas

Klešťanečka rybniční

Klešťanečka rybniční (Micronecta scholtzi) vydává nejhlasitější zvuk na světě v poměru k velikosti svého těla. Dvoumilimetrové ploštěnky dokáží vytvořit pod vodou zvuk o síle až 99,2 dB. Zvuk vydávají pouze samečci a lákají tím samičky. Čím silnější je zvuk, tím větší je šance na spáření. Zvuk je tak silný, že člověk stojící na břehu jej zřetelně slyší.

Na foto: Klešťanečka rybniční (Micronecta scholtzi) Autor: ExaVolt