Nejvyšší socha Ježíše Krista na světě

Uprostřed venkovské krajiny v jihozápadním Polsku se tyčí úchvatná socha Ježíše Krista, jejíž majestátnost ohromuje každého, kdo ji spatří.

Tato monumentální plastika, známá jako Socha Krista Krále, dosahuje výšky 52 metrů a váží 440 tun, což z ní činí nejvyšší sochu Ježíše Krista na světě (pokud se do výšky sochy započítává i koruna).

Socha Krista Krále, Sulechowska, 66-200 Świebodzin, Polsko
GPS: 52.236609N, 15.546712E

Myšlenka vybudovat tuto obří sochu se zrodila v mysli Sylwestra Zawadzkého, bývalého faráře města Świebodzin. Původně zamýšlel postavit jen běžnou sochu, ale s přibývajícími finančními prostředky od věřících a sponzorů se projekt rozrostl do obřích rozměrů. Nakonec vznikl světový unikát.

Socha Krista Krále je umístěna na 16 metrů vysokém návrší ze suti a kamenů. Samotná socha měří 36 metrů na výšku a spočívá na betonovém podstavci. Je vyrobena z vláknobetonu vyztuženého ocelovou výztuží.

Hlava Krista dosahuje výšky 4,5 metru a váží 15 tun. Každá ruka měří 6 metrů a rozpětí mezi konci prstů činí úctyhodných 24 metrů. Na hlavě sochy je pozlacená koruna o průměru 3,5 metru a výšce 3 metry, která dodává celému dílu majestátný vzhled.

Socha je dobře viditelná z širokého okolí, takže ji jistě neminete pokud cestujete k moři po rychlostní komunikaci S3. Autem lze dojet až téměř k soše (první parkoviště za kruhovým objezdem tedy můžete projet a pokračovat dále). Na samotný postavec se lze dostat po pohodlném spirálovém chodníku a odtud lze obdivovat sochu z bezprostřední blízkosti a vychutnat si její monumentální rozměry.

Socha Krista Krále se stala ikonou polské křesťanské identity. Její výstavba si vyžádala nemalé finanční náklady, které se odhadují na přibližně 35 milionů korun. Tyto prostředky pocházely z darů věřících a sponzorů. Socha ale nezůstala ani ušetřena kritiky a někteří ji označují za kýč a megalomanii. V roce 2011 dokonce obdržela architektonickou anticenu za nejošklivější stavbu roku 2010 v Polsku.

Srovnání s nejvyššími sochami na světě

  • Socha jednoty (Indie, Gudžarát), 182 m socha
  • Buddhova socha v Číně (Čína, Le-šan), 128 m socha, 208 m s podstavcem
  • Buddhova socha v Japonsku (Japonsko, Ušiku), 100 m socha, 120 m s podstavcem

Nejvyšší socha na světě

Socha jednoty (Socha Sardára Vallabhbháího Patéla) v Indii je nejvyšší sochou na světě, měřící 182 metrů. Nazývaná také Ctihodný muž, představuje jeden z nejvýznamnějších symbolů Indie. Politik Sardár Vallabhbháí Džhaverbháí Patél byl blízkým spolupracovníkem Mahátmy Gándhího a sehrál důležitou roli v boji za nezávislost Indie.

Výšky dalších známých soch

  • Socha Svobody (Spojené státy americké, New York), 46 m socha, 93 m s podstavcem
  • Socha Krista Spasitele (Rio de Janeiro) 30,1 m socha, 38,1 m s podstavcem
  • Pomník svatého Václava na Václavském náměstí v Praze 7,2 m s podstavcem

Nejvyšší socha Ježíše Krista v České republice

V obci Úžice, nedaleko Kralup nad Vltavou, se nachází největší socha Ježíše Krista v České republice. Socha je výsledkem úsilí Pavola Turoně, hluboce věřícího slovenského podnikatele. Socha Krista spasitele, jejíž výška dosahuje 6,15 metru, z toho samotná postava Ježíše měří 4,5 metru, byla vytvořena umělcem Martinem Lepkou.