Nejmenší pták na světě a v ČR

Nejmenší ptáci na světě jsou z rodu Mellisuga a o prvenství se přou dva druhy. Na ostrovech, kde žijí, jsou endemickými druhy a oba dva patří mezi ohrožené. Podívejte se s námi, o jaké kolibříky jde.

Kalypta nejmenší (Mellisuga helenae) je maličký druh kolibříka, který je považován za nejmenšího ptáka světa. Samičky dorůstají průměrně kolem 6 cm a jejich hmotnost je menší než 2 g. Podobně jako ostatní kolibříci se živí rostlinným nektarem (příležitostně hmyzem nebo pavouky). V jednom dni jsou tito rychlí a silní letci schopni navštívit až 1500 květů, což z nich dělá významné opylovače. Některé druhy rostlin, jako např. Hamelia patens, dokonce přizpůsobily tvar svých květů tak, aby se k jejich nektaru mohly dostat pouze kalypty nejmenší. Kolibřík včelí (jak se někdy kalyptě říká) má brilantní, duhové barvy peří. Aby byly tyto duhové barvy vidět, musíme se na peří podívat pod určitým úhlem. Povede-li se to, uvidíme před sebou maličký klenot přírody.

Kalypta nejmenší (samec) nejmenší pták na světě Autor: Charlesjsharp (autorství patří i úvodní fotografie letící samice kalypty).

Druhým nejmenším ptákem na světě je kolibřík jemný (Mellisuga minima) žijící na Jamajce, Dominikánské republice a Haiti. Průměrná délka je stejně jak u kalypty jen 6 cm. Hmotnost kolibříka jemného je 2,4 g. Vejce tohoto maličkého kolibříka, je s průměrnou délkou 1 cm hmotností 0,375 g, nejmenší a světě.

Na foto: druhý nejmenší pták na světě – kolibřík jemný, autor: Charlesjsharp

Nejmenší pták v ČR

Nejmenší český a zároveň evropský ptáček (a pěvec) je králíček obecný (Regulus regulus). Délka těla je pouhých 9 cm a hmotnost se pohybuje kolem 5 g. Králíček obecný je pták se zavalitým tělem, poměrně krátkým ocasem a tenkým, zašpičatělým zobákem, živící se drobným hmyzem a semeny jehličnatých dřevin. Vyskytuje se poměrně hojně v téměř celé Evropě včetně České republiky. V ČR hnízdí až po nadmořskou výšku 1600 m. Díky jeho malé velikosti a ochrannému zbarvení jej však můžeme spatřit jen ojediněle.

Na foto: králíček obecný – Regulus regulus – zdroj: Marton Berntsen

Další nej u nejmenších ptáků:

  • nejmenší pěvec světa: tyránek krátkoocasý
  • nejmenší bahňák: jespák drobný
  • nejmenší tučňák: tučňák nejmenší
  • nejmenší sova Evropy: kulíšek nejmenší