Nejrychlejší had na světě

Nejrychleji se pohybujícím hadem na zemi je mamba černá (Dendroaspis polylepsis).

Mamba černá (Dendroaspis polylepsis) dokáže na krátkou dobu vyvinout rychlost 20 km/h. Nejrychleji plovoucí had je vodnář dvoubarevný (Pelamis platurus), který dokáže krátkodobě plavat rychlostí až 16 km/h.

Mamba černá – nejrychlejší had na světě.

Mamba černá (Dendroaspis polylepsis) je dlouhý a štíhlý had původem z Afriky. V Africe se jedná o nejdelšího jedovatého hada a po kobře královské je druhým nejdelším jedovatým hadem na světě. Délka mamby černé je obvykle pohybuje kolem 2,5 metru, ale může dosáhnout i více jak 4 m. Tvar hlavy, respektive její rozevřená „temně černá“ čelist připomíná rakev.

Mamba černá. Autor: Tad Arensmeier

Zbarvení jednotlivých jedinců se liší – od žlutozelené přes olivově hnědou po bronzově šedou (nejčastěji šedou v různých odstínech) – přičemž svrchní část těla mají tmavší, spodní světlejší. Mláďata jsou oproti dospělým světleji zbarvena po celém těle.

Mladé mamby jsou jedovaté od narození a mohou se již pár minut po vylíhnutí aktivně bránit. Mají plně vyvinuté jedové žlázy, jež obsahují 1–2 ml jedu, což je množství, které stačí k usmrcení dospělého člověka. [1]

Většinu času tráví na zemi a ačkoli je velmi obratným lezcem, na stromech se objevuje jen příležitostně (chce-li se třeba nakrmit vylíhlými mláďaty v ptačím hnízdě). Když se plazí, zejména neznámým terénem, zvedá přední část těla, aby se rozhlédla. Mamba černá je denní živočich a jako jiné druhy se ráda vyhřívá na slunci, v Jižní Africe pak nejčastěji v 7–10 hodin ráno a v 14–16 hodin odpoledne (setrvávat může i na větvích). [2]

Největším nepřítelem mamb mezi savci jsou drobné šelmy z čeledi promykovití, které vykazují částečnou imunitu vůči jejich jedu.

Zdroj:
[1] VALENTA, Jiri. Venomous Snakes: Envenoming, Therapy. [s.l.]: Nova Science Publishers, 2010. ISBN 978-1-60876-618-5. S. 108–111.
[2] DONATI, Gianluca. Safari Avventura [online]. 2019-06-13 [cit. 2019-08-11].

Mohlo by vás zajímat: