Nejjedovatější hadi světa

Za nejjedovatějšího hada na světě byl dlouho považován mořský had vodnář Belcherův (Hydrophis belcheri). Na pomyslné špici ho ale vystřídal suchozemský taipan menší – Inland Taipan (Oxyuranus microlepidotus) žijící v Austrálii. Ač je tento had považován z nejjedovatějšího, neznamená to, že se jedná o hada, který má svědomí nejvíce lidských životů. Tuto v pravdě nelichotivou první příčku drží zmije paví (Echis carinatus).

Nejjedovatější had na světě

Nejjedovatějším hadem (a zároveň plazem) světa je taipan menší (Oxyuranus microlepidotus). Jediné jeho uštknutí může teoreticky usmrtit až 100 lidí či několik set tisíc myší! Naštěstí pro nás, žije taipan menší v centrální Austrálii, konkrétně ve státech Queensland a Jižní Austrálie. Navzdory svému jménu se jedná o poměrně velkého hada, dorůstajícího běžně 1,8 m.

Taipan menší, autor: XLerate

Taipan menší převážně hnědě zbarvený, od bohatého, tmavého odstínu až po světle hnědozelený, přičemž platí, že v zimě mívá ten samý jedinec tmavší barvu než v létě. To souvisí s termoregulací, umožňuje mu to získávat více tepla v zimních měsících a naopak méně v době horkého počasí. [1]

Ve volné přírodě se taipan menší živí pouze savci, přičemž většinu z nich tvoří hlodavci. Hlavní kořistí jsou krysa, myška jihoaustralská, myš domácí a někteří vačnatci.[2] Na rozdíl od jiných jedovatých hadů, kteří obvykle zaútočí jednou, vypustí jed do kořisti, a pak se stáhnou a vyčkají až oběť zemře, taipan útočí opakovaně, přičemž rychle zasadí oběti mnoho kousanců po sobě. [3]

Nejjedovatější mořský had

Mořský had z čeledi korálovcových, vodnář Belcherův (Hydrophis belcheri) patří mezi nejjedovatější hady na světě. Dlouho byl uváděn jako nejjedovatější, ale poslední měření ukazuje, že tomu tak není. Přesto mu patří první příčka mezi mořskými hady.

Vodnář Belcherův , autor: Rasmussen AR, Murphy JC, Ompi M, Gibbons JW, Uetz P (2011)

Nejčastější setkání člověka s tímto hadem, probíhá na rybářských lodích ve vodách Indického oceánu. V sítích spolu s rybami se totiž nacházejí i vodnáři. Vodnář Belcherův dorůstá délky 0,5–1 m, má zploštělý ocas výborně uzpůsobený k plavání. Živí se rybami a korýši.

Vodnář vydrží pod vodou 7 až 8 hodin, ale tak jako ostatní hadi, dýchá vzduch. Občas se tak musí vydat na hladinu, nadechnout se.

Nejnebezpečnější jedovatí hadi

Mezi člověku nejnebezpečnější hady (hadi s nejvíce oběťmi či největší úmrtnosti po uštknutí) paradoxně nepatří ani jeden z tří nejjedovatějších.

Zmije paví

Nejvíce lidských obětí (tisíce ročně) až má osmý nejjedovatější suchozemský had zmije paví žijící v Asii. Ač úmrtnost neléčených uštknutí je „jen“ asi 30 %, díky častým útokům na člověka v hustě obydlených oblastech (hojně se vyskytuje v Indii a dalších zemích) se špatnou dostupností lékařské péče, způsobí na světě nejvíce úmrtí ze všech hadů. [4]

Zmije paví – Autor: Saleem Hameed

Zmije paví se vyskytuje na území Asie; v Indickém subkontinentu: v Indii, Srí Lance v Bangladéši a Pákistánu. Také na Blízkém východě: v Ománu, ve východních Spojených arabských emirátech, v Iráku a jihozápadním Íránu. Ve Střední Asii: v Afghánistánu, Uzbekistánu, Turkmenistánu a v Tádžikistánu (bližší rozšíření poddruhů výše). Tato zmije je na většině svého areálu rozšíření velmi hojná, což dokládá např. fakt, kdy bylo nalezeno přes 2000 jedinců během 5 dnů v oblasti Ratnagiri poblíž Bombaje. [5]

Mamba černá

Úmrtnost neléčených uštknutí blízkou 100 %, má mamba černá (Dendroaspis polylepis), která žije v Africe. Smrtící účinek jedu mamby se zpravidla projeví od 15 minut do 3 hodin.

Hlava mamby černé - jedovatý had
Mamba černá

Jed mamby černé je vysoce toxický a je nebezpečný i člověku. Je složen z více složek – převládají neurotoxiny, které působí na mozková a míšní centra nervového systému, dalšími složkami jsou hemolyzíny, které rozkládají červené krvinky, antikoaguliny zpomalující srážení krve aj. Smrtelná dávka pro člověka je 10 až 15 mg, přičemž jedním kousnutím je do těla vpraveno 100 až 120 mg jedu (dokonce až 400 mg). Proto je pro člověka kousnutí mambou téměř vždy smrtelné. Protože jed působí velmi rychle, je nutné aplikovat specifické antisérum okamžitě po uštknutí. Smrt může nastat již do dvaceti minut. Antisérum je vzácné, nákladné a obvykle je mají při sobě pouze lidé, kteří předpokládají možnost setkat se s mambou. [6]

Nejdelší jedovatý had

Nejdelším jedovatým hadem je kobra královská (Ophiophagus hannah) z Jihovýchodní Asie. V roce 1930 exemplář chovaný v Londýnské zoo dosáhl velikosti 5,71 m při hmotnosti téměř 12 kg. Druhý nejdelší jedovatý had je mamba černá (Dendroaspis polylepis), která dorůstá až 4,5 metru (ač v průměru je to 2 až 3 m).

Nejtěžší jedovatý had

Nejtěžším jedovatým hadem je údajně chřestýš kostkovaný neboli diamantový (Crotalus adamanteus), který při zhruba 2,5 metrové délce, může dosáhnout až 13 kg.

Zdroj a citace:

Mohlo by vás zajímat: