Nejmenší rostlina, plod, květ i semeno

Drobnička (Wolffia) je extrémně redukovaná jednoděložná rostlina, která má hned několik světových nej…

Nejmenší rostlina na světě

Drobnička je nejmenší vyšší rostlinou na světě. Konkrétně tento rekord drží drobnička bezkořenná (Wolffia arrhiza) o velikosti do 1,5 mm. Za úplně nejmenší rostlinu na světě je ale považována jednobuněčná mořská zelená řasa Ostreococcus tauri. Ta je velká asi jednu tisícinu milimetru a je tedy menší než mnohé bakterie.

Drobničky jsou miniaturní, asi 2 mm velké vodní rostliny, které patří mezi nejvíce redukované vyšší rostliny na světě. Rostlinám zcela chybí listy, kořeny i okvětí. Drobničky plují volně na hladině a vytvářejí tak velmi rozsáhlé kolonie (na úvodní fotografii jsou drobničky ty menší „lístečky“, rostlinky).

Je známo asi 11 druhů drobniček, které jsou rozšířeny skoro po celém světě, snad kromě Arktidy a Antarktidy. V Česku roste jen 1 druh, a to drobnička bezkořenná (Wolffia arrhiza). V Česku to je velmi vzácný a kriticky ohrožený druh. Zajímavý je výskyt drobničky Wolffia columbiana v Rakousku nedaleko Vídně. Z této lokality pocházejí i všechny fotografie v článku.

Na foto: drobnička (Wolffia columbiana). Autor: Stefan.lefnaer, pod licencí CC BY-SA 4.0

Nejmenší květ, plod i semeno

Drobnička (Wolffia) má díky své „malosti“ nejmenší plod, květ i semeno.Tyto drobounké rostlinky upřednostňují vegetativní nad pohlavním rozmnožováním, a tak některé druhy kvetou velmi vzácně. Květy jsou nejmenší na světě díky silné redukci okvětí. Vyskytují se v chudokvětých květenstvích a obsahujících většinou 2-3 květy. Samčí květ je většinou jen jeden a je redukovaný pouze na jednu tyčinku. Samičí květy jsou redukovány na gyneceum.

Na foto: drobnička (Wolffia columbiana). Autor: Stefan.lefnaer, pod licencí CC BY-SA 4.0

Plod drobničky je suchý, nepukavý měchýřek dosahující stejné velikosti jako zrnko kuchyňské soli. Hmotnost je kolem 70 mikrogramů. Součástí plodu je samozřejmě semeno, které je ještě menší.

Na foto: drobnička – pohled zboku, (Wolffia columbiana). Autor: Stefan.lefnaer, pod licencí CC BY-SA 4.0

Mohlo by vás zajímat: