Nejvyšší zvíře

Článek obsahuje informace o nejvyšších zvířatech na naší planetě, a to jak žijících, tak již vymřelých. Najdete zde také nejvyšší a zároveň největší zvíře České republiky.

Nejvyšší zvíře žijící na naší planetě patří do třídy savců. Jedná se o žirafu masajskou (Giraffa camelopardalis tippelskirchi, Matschie 1898). Samci žirafy masajské obvykle dorůstají do výšky 5 metrů, ale existuje zpráva o zastřeleném exempláři vysokém 7 metrů. V zoologické zahradě v Chesteru v Anglii žil samec jménem George, který měřil v devíti letech 6,1 metrů. 

Žirafa masajská – nejvyšší zvíře na světě

(Giraffa camelopardalis tippelskirchi, Matschie 1898)

  • Celková výška:  6 m
  • Výška v kohoutku: 2,7 – 3,6 m
  • Délka: 3 – 4 m
  • Délka ocasu: 80 – 110 cm
  • Hmotnost: 600 – 1200 kg
nejvyssi-zvire-na-svete-giraffa-camelopardalis
Nejvyšší zvíře na světě – Žirafa masajská

Žirafa má velmi dlouhý krk (až 3 m), který jí umožňuje okusovat větvičky a listí ve výškách, kam se jiná zvířata nedostanou. Je zajímavostí, že žirafí krk má sedm obratlů (stejně jako náš) a tvoří zhruba polovinu její celkové výšky. Jazyk i pysky jsou odolné proti trnům akácií, kterými se nejčastěji živí. Žirafa vydrží poměrně dlouho bez vody (některé zdroje uvádí 30 dnů i víc) a v období sucha si vystačí s vodou z potravy. Při pití musí žirafa roztáhnout přední nohy, aby dosáhla na hladinu vody a je v této pozici velice zranitelná. Proto bývá u pití ostražitá. Žirafu také velice zřídka uvidíme spásat trávu, je to ze stejného důvodu jako při pití, musela by roztáhnout nohy, aby dosáhla na zem a v tom případě se může stát snadnou kořistí pro predátory.

Další informace o žirafách

 • Žirafa masajská je rozšířena ve střední a jižní Keni a Tanzanii.
 • Samice jsou menší a výrazně lehčí než samci.
 • Délka života žiraf se pohybuje okolo 20 let.
 • Oběma pohlavím na hlavě vyrůstají růžky.
 • Žirafa je mimochodník a chodí tedy oběma nohama na jedné straně zároveň.
 • Na krátké vzdálenosti mohou žirafy běžet rychlostí až 55 km/h.
 • Žirafy jsou klidná a mírumilovná zvířata. Tvoří menší stáda většinou o 5-12 kusech.
 • Březost žiraf je velmi dlouhá a trvá okolo 440 – 480 dní.
 • Mládě žirafy masajské je při narození vysoké 162 až 186 cm a váží 39–52 kg.
 • Mláďata jsou do 20 minut od narození schopna postavit se na nohy.

Nejvyšší a největší zvíře v ČR

nejvetsi-zvire-v-ceske-republice
Samec zubra evropského – největší zvíře v ČR

Zubr evropský byl jedním z největších žijících zvířat, která žila na území České republiky. U nás zubr vyhynul přibližně v polovině 18. století. Od roku 1997 propaguje ochranářská společnost Česká krajina návrat zubrů do volné přírody. Proto je v tomto článku zubr uváděn jako největší a nejvyšší zvíře České republiky. Rozhodl jsem se tak, protože jde o původní druh a do naší přírody patřil, patří a doufám, že patřit nadále bude. Zubry chová několik našich zoologických zahrad, ale nejrozsáhlejší oborou, kterou zubři v České republice obývají, je Židlov v Ralsku. V roce 2015 bylo také další stádo zubrů vypuštěno v ohradě nedaleko Benátek nad Jizerou.

Nejvyšší vyhynulý savec

indricotherium
Nejvyšší savec všech dob – Paraceratherium

V článku o žirafě masajské bylo uvedeno, že je nejvyšším žijícím zvířetem na světě. Ale vůbec největším a nejmohutnějším známým suchozemským savcem, který kdy žil, byl Paraceratherium (dříve známý jako Indricotherium transouralicum). Paraceratherium měřil od země po vrchol hřbetního hrbu (nepočítaje krk a hlavu) až 7,5 m. Byl to tedy obrovský tvor, který byl bezrohým příbuzným nosorožců. Žil ve svrchním oligocénu až spodním miocénu, konkrétně před 34-23 miliony lety v celé západní Asii a v Evropě. Hmotnost těchto nejvyšších savců byla maximálně 16 až 22 tun. Jedná se tak o nejtěžšího známého suchozemského savce, co kdy na planetě Zemi žil. Byl to býložravec s dlouhým krkem, který umožňoval získávat potravu z vrcholků stromů, tak jak to dnes dělají žirafy.

Nejvyšší zvíře planety

Sauroposeidonproteles-autor-NT
Sauroposeidonproteles (autor Nobu Tamura)

Nejvyšším zvířetem na planetě byl dinosaurus Sauroposeidon proteles s výškou 16-18  m. Dosahoval délky 28-32 metrů a hmotnosti kolem 50-60 tun. Sauroposeidoni byli býložraví dinosauři s poměrně malou hlavu a dlouhým, štíhlým krkem. Tito pravěcí obři zřejmě díky své obří velikosti v dospělosti neměli přirozeného nepřítele.

Další informace o rekordech dinosaurů, naleznete v článku Nej… ze světa dinosaurů na webu www.fosilie-shop.cz