Nejvyšší, největší a nejširší strom

Od roku 2010 byly v Redwoodském národním parku objeveny vyšší stromy jak níže uvedený Hyperion, a dokonce (po přepočítání) i objemnější stromy než samotný Generál Sherman. Podrobnosti o nálezech, fotografie a přesné umístění těchto stromů však nebyly zveřejněny, kvůli obavám ze vzniklé publicity a následným možným škodám na těchto stromech i okolním ekosystému. To znamená, že zde uvedené stromy jsou nejvyšší a největší známé do roku 2010.

Nejvyšší strom na světě

Nejvyšším stromem na světě je sekvoje vždyzelená (Sequoia sempervirens). Konkrétně se jedná o jedince jménem Hyperion. Strom se nachází v Redwoodském národním parku (severní Kalifornie, USA) a s výškou 115,61 m je nejvyšším změřeným stromem na světě. Sekvoje vždyzelená vždy patřila mezi nejvyšší stromy světa, některé zmínky z 19. století hovoří o stromech vysokých až 144 metrů.

hyperion-nejvyssi-strom-na-svete

3 nejvyšší známé stromy světa (do r.2010)

  1. Hyperion (115,61 m) RNSP (Redwoodský národní park)
  2. Helios  (114,57 m) RNSP (Redwoodský národní park)
  3. Icarus (113,14 m) RNSP (Redwoodský národní park)

Trojice nejvyšších druhů stromů světa

  1. Sekvoje vždyzelená (Sequoia semperviren), výška až 150 m
  2. Sekvojovec obrovský (Sequoiadendron giganteus), výška až 135 m
  3. Blahovičník jeřábový (Eucalyptus regnans), výška až 115 m – nejvyšší krytosemenná rostlina.

Nejvyšší strom v ČR

Nejvyšší a pravděpodobně i nejobjemnější strom v Česku roste v malé a nenápadné vesničce Vlastiboř na Jablonecku. Jedná se o douglasku tisolistou. Strom od špičky po patu měřil (v roce 2014) 64,1 metrů a kmen jeho má v průměru 125 cm.

Ovšem nejvyšší neznamená největší!

Největším stromem a tedy zároveň rostlinou na světě je sekvojovec obrovský (Sequoiadendron giganteum). Jedinec rostoucí v Sequoia National Park (Kalifornie, USA) se jménem Generál Sherman je označován za největší organismus žijící na Zemi. Strom je vysoký sice „jen“ 83,8 metrů, ale jeho objem je těžko představitelných 1 489 m3 . Obvod kmene je 31,3 metrů a celkově strom váží kolem 2 145 tun! Ne nadarmo se sekvojovcům říká mamutí stromy. Takto obrovský strom musel růst velmi dlouho, a v tomto případě se uvádí stáří kolem dvou až tří tisíc let.

nejvetsi-strom-general-sherman
General Sherman – všimněte si velikosti lidských postav u paty stromu

Nejširší strom na světě

Nejširší kmen na světě má cypřiš v centru města Santa María del Tule v Mexiku. Jmenuje se Arbol del Tule (Tulský strom) a jeho průměr je 14,05 m. Obvod kmene tohoto stromu je neuvěřitelných 42 metrů. Arbol del Tule je tak nejširším doposud měřeným stromem na světě.

nejsirsi-strom-na-svete
Nejširší strom: Arbol del Tule (Tulský strom)

Zajímavé odkazy o největších stromech (odkazy se otevřou se v novém okně):