Talířovka obrovská (Cyanea capillata) je považována za největší žijící druh medúzy na světě.
Velikost jedinců se ale ve svých velikostech liší. Talířovky žijící v nižších zeměpisných šířkách jsou mnohem menší než ty, které žijí na severu. Chapadla větších jedinců mohou dosahovat délky 30 a více metrů. Tato lepkavá a jedovatá chapadla jsou seskupena do osmi chomáčů a každý chomáč nese přes 100 chapadel, uspořádaných v řadách. Střetnutí člověka se žahadly talířovky působí dočasnou bolest a začervenání kůže. Za normálních okolností není její žahnutí smrtící.
Největší zdokumentovaný exemplář měl průměr zvonu 2,3 metru a chapadla této obří medúzy dosahovala 36,6 metrů. S touto délkou byla tedy medúza delší než plejtvák obrovský (Balaenoptera musculus), který považován za největšího (ne nejdelšího) tvora žijící na Zemi.
Talířovky obrovské žijí na širém moři a většinou času zůstávají těsně u hladiny, maximálně do 20 metrů hloubky. Jejich pomalé pulzační pohyby je ženou kupředu pouze slabě, a tak pohyb medúzy z velké části závisí na mořských proudech. Talířovky jsou ve velkých hejnech často k vidění kolem pozdního léta a podzimu, když už dorostly do větších velikostí a mořské proudy je začínají vyvrhovat na pobřeží.
- Talířovka obrovská – Cyanea capillata (Linnaeus, 1758)
- Vědecká synonyma: medusa žahavá, medúza žahavá, Cyanea arctica (Peron & Lesueur, 1809)
- Zařazení: říše Animalia – živočichové » kmen Cnidaria – žahavci » třída Scyphozoa – medúzovci » řád Semaeostomeae – talířovky » čeleď Cyaneidae » rod Cyanea – talířovka