Nejmenší čeleď dravých ptáků

Nejmenší čeleď dravých ptáků zahrnuje pouze jeden žijící druh. Jedná se o čeleď hadilovovitých a jediným zástupcem je hadilov písař.

Hadilov písař

Jedná se o velkého převážně na zemi žijícího dravého ptáka.

  • délka těla: 125 až 150 cm, výška asi 130 cm, rozpětí asi 212 cm
  • hmotnost: 2,3 – 4,3 kg
  • věk: 30 – 50 let
  • výskyt: Afrika jižně od Sahary
  • biotop: savana, okraje lesů

Hadilov (Sagittarius serpentarius) – jak jeho české jméno napovídá, umí obratně lovit hady a to i jedovaté. Pro tuto jeho schopnost je často ochočován místními zemědělci a cvičen na ochranu jejich hospodářství. Kromě hadů se hadilov císař živí drobnými savci, ještěrkami, hmyzem a občas také ptačími vejci. Svoji kořist loví na zemi a zabíjí ji zobákem nebo prudkým kopnutím nohy se silnými prsty. Pokud není kořist příliš velká, polyká celou. Hadilov má extrémně dlouhé nohy, díky nimž dokáže velmi rychle běhat a to tak, že jej člověk nedostihne. Umí sice i velmi vysoko létat, ale nečiní tak často.

Hadilov písař (Sagittarius serpentarius) Autor: Steve Garvie

Hadilov žije v párech. Partneři si postaví v křovinách nebo na stromech mohutné hnízdo, které může dosahovat až 2,5 metru v průměru a 0,5m na výšku. Toto hnízdo pak pár využívá po několik let. Samice snáší obvykle 2 vejce, na kterých 6 až 7 týdnů sedí. Po vylíhnutí krmí mláďata oba rodiče, čerstvě vyvrhnutou potravou, a když mláďata odrostou, nosí jim rodiče již kořist celou.

Je to endemit, vyskytující se v savanách a polopouštích Afriky, na jih od Sahary (viz mapa).

Hadilov je v Africe běžným druhem a můžete ho spatřit i u nás v ČR, a to v ZOO ve Zlíně, Olomouci, Dvoře Králové, Liberci a Praze.

Mohlo by vás zajímat:

Největší pták na světě