Nejjedovatější hmyz v ČR

Puchýřník lékařský a majka fialová jsou dva nejjedovatější druhy hmyzu, které se v České republice vyskytují. Oba patří do čeledi majkovitých a jejich hlavní zbraní je prudce jedovatý kantharidin.

Puchýřník lékařský

Za nejjedovatějšího brouka v ČR je považován 12 až 20 mm velký podlouhlý brouk puchýřník lékařský (Lytta vesicatoria), známý též jako španělská muška.

Na foto: Puchýřník lékařský – nejjedovatější brouk ČR

Puchýřníci se v ČR vyskytují zřídka na listnatých stromech a keřích, kde se živí okusem listů. Při vyrušení puchýřník vylučuje tekutinu odporného zápachu obsahující kantharidin, která způsobuje hnisající puchýře. V nepatrném množství je kantharidin někdy užíván vnitřně jako afrodiziakum pro svou schopnost vyvolat erekci. Toto užití se však nedoporučuje, protože kantharidin je prudký jed a snadno lze překročit smrtelnou dávku – pročež byly španělské mušky oblíbeny i mezi traviči.

Majka fialová

Druhým nejjedovatějším broukem je majka fialová (Meloe violaceus). Majka fialová je krásně zbarvený 10 – 40 mm velký brouk. Nebezpečí spočívá v tom, že když dítě, nebo dospělý uvidí tak hezkého brouka (nádherně se na slunci leskne) a vezme ho do ruky, začne majka z kloubních záhybů vylučovat kapičky nažloutlé olejovité tekutiny, obsahující prudce jedovatý kantaridin. Kantaridin je pro člověka smrtelný již v dávce 30 mg.

Na fotografii vidíte majku s vyloučenou kapku obsahující kantaridin.

Pozor, nebezpečí hrozí zejména u malých dětí, ty jsou přímo ohroženy na životě. Nikdy neberte majku do ruky!

Fotografie majky na této stránce pocházejí z okolí Poličky.

Vývoj majky je dosti komplikovaný a způsobuje, že jsou poměrně vzácné. Z vajíček, kterých naklade samička až 10 000, se vylíhne larva, která se přichytí na hostitelský hmyz, obyčejně na včelu. Larva se živí včelími vajíčky a potom se přemění do druhého stadia, které se ještě dvakrát svléká. Brzy se přemění na larvu třetího stadia a v tomto stadiu také přezimuje. Na jaře se přemění do čtvrtého stadia, pak se zakuklí a přemění v dospělého brouka. Hostiteli majek jsou většinou blanokřídlí, zejména samotářské včely. [1]

Zajímavost: Mezi jedovatý hmyz samozřejmě patří i včela, vosa a sršeň. Po jejich bodnutí jste vlastně lehce otrávení. Pro otravu organismu je to však zcela zanedbatelné množství, museli byste jich dostat desítky až stovky. Pokud bychom se měli bavit o skutečně smrtelné dávce, udává se u dospělého člověka až 500 včelích bodnutí, u dítěte cca 50. V případě takového zásahu může včelí jed stát až za selháním ledvin. [2]

Zdroj:
[1] Majka fialová na wikipedii
[2] Včelí, vosí a sršní žihadlo: které bolí nejvíce a jak se jim bránit?

Mohlo by vás zajímat:

Největší, nejmenší a nejjedovatější štír na světě