Nejvyšší, největší a nejdelší rostlina (bylina)

Tak jak to u rekordů bývá, nejvyšší neznamená největší nebo nejdelší. A u rostlin tomu není jinak. V tomto článku najdete rekordmany z bylinné říše. To nej.. z říše stromů naleznete v článku: Nejvyšší, největší a nejširší strom.

Nejvyšší rostlina (bylina)

Nejvyšší bylinou na světě je druh bambusu, jehož dutá stébla dosahují výšky i 50 m. Jedná se zároveň o největší travinu na světě. Bambus totiž není strom, ale tráva, která má podzemní stonky stejně jako ostatní traviny.

Nejvyšší rostlina (travina) na světě – bambus.

Bambus je známý ještě jedním rekordem – jedná se o nejrychleji rostoucí rostlinu na světě. Stonky bambusu Phyllostachys edulis (na úvodní fotografii článku) se mohou za jeden den prodloužit o více než 110 cm!

Největší bylina

Největší (nejmohutnější) bylinou na světě je banánovník. Přestože tato rostlina nám silně připomíná strom, ve skutečnosti se nejedná o dřevinu, ale bylinu. Banánovníků existuje mnoho druhů a jejich vzájemných kříženců. Některé jsou velké jen několik desítek centimetrů a jiné dorůstají výšky až 16 metrů (Musa Ingens).

Obří banánovník Musa Ingens na videu:

Plodem banánovníku jsou banány, které rostou v trsech a mohou dosahovat hmotnosti až 60 kg.

Banánovník, tak jak ho známe.

Nejdelší rostlina

Asi nikoho moc nepřekvapí, že nejdelší rostlinou na světě je druh liány. Konkrétně se jedná o známý ratan neboli rotang (Calamus rotang). Ratan je popínavá rostlina rostoucí v pralesích jihovýchodní Asie.

Ratan s plody. Autor fotografie: Bernard DUPONT from FRANCE – Rattan Palm (Calamus rotang) with fruits, Khao Yai NP, THAILAND

Šlahouny ratanu dosahují délky přes 200 metrů a jsou silné od jednoho do sedmi centimetrů. Dřevo je velmi lehké a ohebné, po napaření a impregnování v oleji se z něj pletou koše nebo nábytek, vyrábějí se z něj také klepadla na koberce, rákosky nebo deštníky.

Ratanové košíky.

Mohlo by vás zajímat:

Autor úvodní fotografie – bambusový porost s postavou: oliveheartkimchi