Největší živý organismus na světě

Je to s podivem, ale největším živým organismem na světě je václavka, houba která běžně roste i u nás.

Václavky patří mezi velmi dlouhověké a zaujímanou plochou nejrozměrnější organismy světa. Největší zaznamenaný jedinec václavky smrkové (Armillaria ostoyae) se vyskytuje v národním parku Malheur v Oregonu, kde pokrývá plochu 10 km2. Stáří jedince se odhaduje na 2000 až 8000 let. Rekord však nedrží plodnice, ale vlastní houba – podhoubí, které se rozrůstá pod zemí podél kořenů stromů (na kterých parazituje a postupně je tím zabíjí). Na povrch vyrůstají jednotlivé trsy václavek – plodnic (tak jak je známe).

Poměrně nedávno vědci zjistili, že v případě václavky v Oregonu jsou všechny tyto trsy pod zemí propojeny. Zjištění bylo potvrzeno několika analýzami DNA. Jedná se tak o největší známý samostatný organismus na planetě Zemi, který v současnosti (2017) známe. Celková hmotnost organismu se odhaduje na několik set tun.

Nejen největší, ale možná i nejstarší živoucí organismus na světě

Z analýz DNA také vyplynulo, že tento ohromný organismus se vyvíjel 2 000 až 8 000 let. Bude-li stáří potvrzeno, bude se kromě největšího organismu, jednat také o nejstarší živoucí organismus.

Václavka

Václavka (Armillaria) je rod stopkovýtrusých hub z čeledi Physalacriaceae, které parazitují na stromech (smrky a jiné) a rozkládají i mrtvou dřevní hmotu. Z hlediska poškození dřevin je nejvážnějším patogenem václavka smrková na kořenech a bázi smrku. Působí vážné problémy v oblastech, kde výsadby smrku vyrůstají na okraji svého ekologického optima. Kromě destrukce dřevní hmoty způsobuje kořenovou hnilobu.

Václavka je sice tržní houba, ale pozor, za syrova je mírně jedovatá. Nedovařená nebo málo podušená může způsobit značné žaludeční a střevní potíže. Nejvhodnější je připravená v octovém nálevu. Její za syrova natrpklá chuť se úpravou mění v příjemně výraznou. Používají se zejména kloboučky mladých plodnic i části třeně. Plodnice vyžadují náležitou úpravu a citliví lidé je nemusejí snášet.

Doplnění (15.12.2017):

Odstupem času jsem narazil na článek, ve kterém tvrdí, že „Největší a nejstarší žijící organismus na planetě postupně vymírá“. Zde se však nejedná o zmíněnou václavku, ale o topol osikový, který tvoří celý les.

„Pro příležitostného pozorovatele vypadá Pando jako obyčejný les. Každý strom však sdílí společný kořenový systém a je geneticky identickým klonem svých okolních stromů. Takto prakticky jedna rostlina tvoří celý rozsáhlý lesní komplex.“

Pando je kolonie topolu osikového, která se rozprostírá na ploše 43 hektarů na jihozápadě amerického státu Utah.   Celý článek ZDE.

Mohlo by vás také zajímat:

Největší zvíře na světě