Největší pes na světě

Který pes je na světě největší? Ten nejvyšší, nejtěžší nebo nejdelší? Podíváme se na všechny možnosti. V článku naleznete také seznam 10 největších psích ras.

Pes domácí (Canis lupus f. familiaris) je největší domestikovaná šelma a jedno z nejstarších domestikovaných zvířat vůbec a většina obřích plemen má za sebou historii starou více než dva tisíce let.

Nejvyšší pes na světě

Podíváme se hned na několik psích rekordmanů. Gibson, Titan, Great George, Zeus a Zorba jsou jména největších psů světa. Všichni měli zápis v Guinnessově knize rekordů jako nejvyšší nebo nejtěžší (Zorba). Kromě Zorby (anglický mastif) jsou to všechno německé dogy s výškou v kohoutku nad 107 cm.

Gibson

Od 31. srpna 2004 do 7. srpna 2009 byl jako největší pes světa veden Gibson, německá doga z Grass Valley v USA. V roce 2004 měřil v kohoutku 107,2 cm, vážil 77 kg, a když se postavil na zadní, byl vysoký kolem 220 cm. Gibson pracoval jako terapeutský pes a zemřel v roce 2008. Některé fotografie Gibsona naleznete zde.

Titan

Titan byl uveden jako největší pes od 12. listopadu 2009 do 22. února 2010 s výškou v kohoutku 107,3 cm a 86 kg váhy. Titan měl řadu zdravotních problémů, včetně epileptických záchvatů, neslyšel a částečně byl slepý. Byl vycvičen, aby reagoval na příkazy prostřednictvím dotyku, ačkoli dříve, když ještě viděl na jedno oko, se ho majitelka snažila naučit znakový jazyk. Titan zemřel 31. března 2010 kvůli komplikacím vyplývajícím z roztrženého střeva.

Titan s majitelkou Dianou Taylorovou. Fotografie dostupná pod licencí CC BY-SA 3.0

Great George

Uvedení v Guinnessově knize rekordů od 22. února 2010 do 13. září 2012. Great George měl výšku v kohoutku 108,3 cm, vážil 111 kg a když stál na zadních nohách měřil více než 220 centimetrů. Great George neměl vlastní boudu, ale žil v bytě svého majitele Dava Nassera, kde měl i svou postel.


Zeus

Jako největší žijící pes světa byl zapsán od 13. září 2012 do 3. září 2014. Výška Zeuse v kohoutku byla 1,118 cm a na zadních nohách měřil 2,26 m. Bohužel dne 11. září 2014 majitel Zeuse – Kevin Doorlag oznámil, že 3. září zemřel stářím.

Nejtěžší a nejdelší pes

Nejmohutnějším psem na světě byl anglický mastif Zorba z Londýna. V devadesátých letech byl držitelem nejen titulu „nejtěžší pes světa“, ale získal i další rekord coby „nejdelší pes světa“. V roce 1989, kdy v kohoutku měřil 94 cm, byla jeho tělesná hmotnost 156 kg a celková délka těla (od špičky nosu po špičku ocasu) činila 251 cm!


10 největších psích ras na světě

Pozn: výška je uvedena v kohoutku a hmotnost je průměrná.

Německá doga: 79 cm / 82 kg

Plemeno německé dogy vzniklo pravděpodobně křížením mastifa a chrtů. Dříve byla doga chována za účelem lovení zvěře a také jako válečný pes.

Irský vlkodav: 71cm / 54,5 kg

Jak již napovídá jeho jméno, dříve bylo toto plemeno určeno ke štvaní, chytání a zabíjení vlků. Je to ale klidný a vyrovnaný pes, který vznikl zkřížením chrtů a dog.

Svatobernardský pes: 61–95 cm / 91 kg

Svatobernardského psa – bernardýna vyšlechtili mniši z kláštera a hospice ve Velkém průsmyku sv. Bernarda mezi Švýcarskem a Itálií. Je znám v krátkosrsté i v dlouhosrsté varietě. Pes má velmi přátelskou povahu, je vyrovnaný, rozvážný, chytrý a učenlivý.

Asi nejznámějším českým bernardýnem je Bohouš. Pro ty, kteří Bohouše neznají: Bohouš byl bernardýn, který si zahrál v stejnojmeném televizním filmu Petra Schulhoffa z roku 1968. V hlavních rolích Jiří Sovák a Vladimír Menšík. Role psa se zhostil bernardýn Baldur. Více o filmu na stránkách csfd.cz

Pyrenejský mastin: 81 cm / 70 kg

Pyrenejský mastin, Autor: Canarian Fotografie dostupná pod licencí CC BY-SA 3.0

Pyrenejský mastin vznikal jako pastevecký pes na území Iberského poloostrova, jeho hlavním úkolem bylo chránit stádo před vlky a jinými šelmami.

Anatolský pastevecký pes: 81 cm / 65 kg

Anatolský pastevecký pes je poměrně klidný a rozvážný pes. Jedná se o turecké psí plemeno s typickou maskou na obličeji.

Španělský mastin: 80 cm / 100 kg

Španělský mastin, Autor: Canarian Fotografie dostupná pod licencí CC BY-SA 3.0

Plemeno používáno k hlídání stád ovcí před zloději, ale i vlky a medvědy. Výška (kohoutková) u psů bývá nad 80 cm, u fen je nad 75 cm. Psi jsou těžší, jejich váha se pohybuje okolo 90 kg, ale existují i jedinci, kteří váží více než 100 kg.

Neapolský mastin: 75 cm / 70 kg

Neapolský mastin, Autor: 3268zauber, Fotografie dostupná pod licencí CC BY-SA 3.0

Výrazně vrásčitý obličej neapolského mastina znemožňuje záměnu s jakýmkoliv jiným plemenem. Je to těžký a mohutný pes.

Leonberger: 75 cm / 80 kg

Leonberger je velký, silný, svalnatý, ale přesto elegantní pes. Přestože je dobrý hlídač, je k lidem přátelský. Zasahuje jen při ohrožení majitele nebo majetku.

Novofundlandský pes: 71 cm / 68 kg

Vyskytuje se ve třech barevných variacích: černé, hnědé a černobílé, dospělí jedinci běžně dosahují váhy okolo 65 kg. Novofundlandští psi mají dobrý vztah k vodě a obecně plavání.

Tibetská doga: 61 cm / 75 kg

Anglický název je Tibetan mastiff. Zemí původu je Tibet. Správné určení a pojmenování pro plemeno by měl být Tibetský horský pes.

A na závěr jedno české nej…

V Česku jsou chovány přibližně 1 až 2 miliony psů. V přepočtu na obyvatele je to nejvíce v Evropě. Tvrzení, že jsme národ „pejskařů“, je tedy zcela oprávněné.