Nejrychlejší rybou na světě je plachetník širokoploutvý. Žije v moři a plave mohutnými skoky. Plachetník váží až 100 kg a dorůstá délky 3,5 metru.
Modrošedě zbarvený plachetník širokoploutvý dosahuje pod vodou rychlosti až 110 kilometrů v hodině. Často se popisují dva druhy plachetníků – atlantský a širokoploutvý. Vědci se ale domnívají, že plachetník je zastoupen pouze jedním druhem, a to plachetníkem širokoploutvým (Istiophorus platypterus).
Někdy je jako nejrychlejší ryba na světě uváděn mečoun. Ten však plave rychlostí max. 100 km/h.
Díky své rychlosti a bojovnosti je plachetník vyhledávanou rybou pro sportovní rybáře. Lovu plachetníků propadl i Ernest Hemingway (na foto níže).
Plachetník je dravec lovící při hladině i ve středních hloubkách. Nejčastější jeho potravou jsou sardinky, ančovičky, makrely a hlavonožci. Meč slouží k máchání mezi lovenými rybami, ty pak omráčené, mrtvé a poraněné požírají. Máchání mečem je natolik rychlé, že jím rybu ani nemusí přímo zasáhnout a přesto ji omráčí.
Zajímavostí plachetníka je bezpochyby i jeho hřbetní ploutev, kterou při sprintu složí k tělu a ke straně, aby ho nebrzdila. V jiných situacích ji naopak vztyčuje. Je to v případě, kdy se cítí ohrožený nebo při lovu, kdy ji používá k nahánění hlavonožců či ryb do těsnějších hejn. Plachetníci též bývají pozorováni se vztyčenou hřbetní ploutví těsně před nebo po svém lovu či výpadu. Předpokládá se, že plachta může fungovat jako jistá forma termoregulace. Pod vodou pro chlazení, a vztyčením nad hladinu (na slunce) pro vyhřívání.
Další „nejrychlejší ryby“:
- Marlín 85 km/h
- Makrela 77 km/h
- Tuňák 75 km/h
- Žralok modrý 68 km/h
- Albula 65 km/h
- Žralok tygří 53 km/h
Mohlo by vás zajímat:
Zdroj úvodní fotografie: arkive.org