Největší a zároveň nejtěžší semeno na světě vyrůstá na palmě lodoicea seychelská (Lodoicea maldivica), která se přirozeně vyskytuje pouze na dvou místech na světě. Jedná se o ostrovy Praslin a Curieuse ležící na Seychelách.
Semena tvarem připomínají ženský klín nebo pozadí a jsou na délku 30 cm velké, 20 cm široké. Hmotnost semene dosahuje až 17 kg. Samotné semeno je ještě obaleno slupkou. Celý plod tak váží až 30 kg a v průměru má okolo 45 cm. Pro srovnání uvedu, že semena klasických palem mají průměrnou velikost 3 cm.
Kvůli své podobě byl „ořech lásky“ po staletí považován za velmi účinné afrodiziakum.
V případě, že byste chtěli „ořech lásky“ vlastnit, připravte si minimálně 500 € a doufejte, že se na vás dostane. Seychelská vláda sklízí na 2000 ořechů ročně, všechny jsou evidovány a následně prodány. Většina tak skončí u soukromých sběratelů nebo v botanických zahradách či muzeích. Naštěstí pro nás, jedno semeno vlastní Botanická zahrada v Praze. Semeno můžete na vlastní oči spatřit vystavené u příležitosti výstav palem a cykasů. Výstavy probíhají každoročně v létě.
Ještě složitější je však získat živá, klíčivá semena. Jejich vývoz ze Seychel upravuje zvláštní zákon, který ročně umožňuje vývoz jen několika semen (turisté by byli schopni odvézt všechna, tím by hrozilo zničení přirozené obnovy populace palem). Naše semeno (na fotografii nahoře -Botanická zahrada Praha) mělo hmotnost 10 kg a bylo odkoupeno od německé firmy Rare Palm Seeds. Bohužel jsme se dočkali pouze jeho vyklíčení (v rekordním čase 2 měsíce). Pravdou je, že bychom palmu jen těžce v expozici uplatnili, pouze na úkor jiných vzácností. [1]
Palmy Lodoicea maldivica jsou dvoudomé rostliny, tedy s oddělenými samčími a samičími květy, a rostou zpravidla vedle sebe, aby jejich květy mohly být snadno opylovány větrem. Samčí květ nápadně připomíná velkou, více než 50 cm dlouhou jehnědu a samičí květ je podobný dlouhému kalichu. To patrně vedlo ke vzniku legendy, že se tyto palmy v noci milují, a tak vznikají jejich plody, které ukrývají největší semeno v rostlinné říši. [2]
Palma patří mezi ohrožené druhy a všechny stromy jsou evidovány a chráněny zákonem. Pro případ požárů byly také některé z palem přesazeny i na jiné ostrovy poblíž původního výskytu.
Mimo Seychely palmu pěstuje několik botanických zahrad. Množení je ale natolik zdlouhavé a náročné, že se to povede jen opravdu výjimečně. Není bez zajímavosti, že palmy se dožívají až 400 let a plod zraje až 7 let.
Možná jste se zamysleli nad tím, proč má palma Lodoicea seychelská (Lodoicea maldivica) v latinském názvu přívlastek maldivica (Maledivská), když roste pouze na Seychelách. Odkazuje to do minulosti, kdy jeho obrovská semena byla po staletí nalézána na pobřeží jižní Indie a Malediv, kam je zanesly mořské proudy. Odtud také název „coco de mer“ (v překladu mořský kokos). V polovině 18. století, po kolonizaci Seychelských ostrovů Francií a následném objevení těchto palem na ostrovech byla záhada původů ořechů vyřešena.
Zdroj:
[1] Ořechy plné zajímavostí – Botanická zahrada Praha
[2] wikipedie – Lodoicea seychelská