Největší, nejmenší a nejjedovatější štír na světě

Největší štír (škorpion) dorůstá 23 cm a naopak ten nejmenší má na délku 1,1 cm. 

Štíři (škorpioni) patří do řádu pavoukovců. Jsou vývojově velmi staří a vyskytovali se na Zemi již v době dinosaurů a jejich předci mnohem dříve. Škorpioni přežijí tak velkou dávku radioaktivity, která by člověka zabila. Vydrží nejíst až jeden rok a zadrží dech i na tři dny! Také přežijí velmi vysoké teploty, ale i zmrazení.

Největší škorpion

Veleštír největší (Heterometrus swammerdami) dorůstá běžně 23 cm, ale výjimečně až 30 cm. Tato délka mu zaručuje titul největšího štíra na světě. Dospělec váží okolo 50 gramů. Štír je to sice obrovský, ale jeho jed není pro lidi nebezpečný. Svoji kořist totiž loví „klepety“ a ne jedem (jako jiné druhy). Bodnutí veleštíra největšího lze přirovnat k bodnutí vosy nebo včely. Domovinou tohoto rekordmana je Srí Lanka (Cejlon) a Indie.

Na fotografii je zobrazen veleštír největší. Autorem je Nireekshit a obrázek je dostupný pod licencí CC BY-SA 3.0

Další z obřích druhů škorpiónů jsou štír nejdelší (Hadogenes troglodytes) dlouhý až 21 cm a africký škorpión císařský (Pandinus imperator) který dorůstá až 22 cm. O těchto štírech však není známo, že by uvedenou délku těla překračovali.

Na obrázku níže je vidět porovnání velikosti největších štírů (škorpionů) a lidské ruky. Obrázek pochází z videa uveřejněného níže.

Zde se můžete podívat na jednotlivé druhy štírů seřazených dle velikosti od nejmenšího po největší. Video s velikostmi škorpionů:

Nejmenší škorpion

Srovnávací video začíná štírem partenogenetickým (Liocheles australasiae), který dorůstá 2 až 4 cm. Nejmenší štír na světě je však druhu Microtityus joseantonioi – štír uchirský. Samci dorůstají délky 1,1 cm a samice 1,6 cm.

Nejjedovatější škorpion

Víte, že všechny druhy štírů jsou jedovaté? Většina štírů má ale jed, který účinně působí jen na jiné členovce, a pro lidi je relativně neškodný; bodnutí způsobí jen místní reakci (bolest, otok). Nejsou-li štíři vydrážděni, používají jed jen k lovu.

Některé druhy ale člověka na životě ohrozit mohou. Který druh je nejjedovatější? Jedná se o dva druhy: štír tlustorepý (Androctonus australis) a štír smrtonoš (Leiurus quinquestriatus). První z nich údajně způsobí největší počet úmrtí po bodnutí štírem v severní Africe a ten druhý způsobuje nejbolestivější bodnutí. Navíc je velmi útočný a nevyzpytatelný.

Pozn.: Na úvodní fotografii je štír vyfocen pod UV světlem.

Mohlo by vás zajímat:

Největší pavouk na světě a v ČR