Nejlepší ptačí potápěč

Dokáže se ponořit do hloubky až 500m a pod vodou vydrží až 27 minut. Mezi všemi svými kolegy z ptačí říše drží oba rekordy, jak v trvání, tak v hloubce ponoru. Který z nelétavých ptáků to je?
Rekordmanem je tučňák císařský, žijící na Antarktidě. A rekordman je to vícenásobný, neboť, kromě toho, že se potopí nejhlouběji a pod vodou vydrží nejdéle ze všech ptáků vůbec, jedná se také o největšího a nejtěžšího ptačího plavce na světě.

Tučňák císařský (Aptenodytes forsteri)

Je nejvyšší a nejtěžší žijící tučňák. Samec má rozměry i zbarvení peří stejné jako samice. Tito nejkrásněji zbarvení tučňáci dosahují výšky okolo 125 centimetrů a váhy mezi 25–45 kilogramy (samci váží více než samice).

Vědci z Univerzity v Bristolu zjišťovali, jak může tučňák takové hloubky a doby ponoření dosáhnout. Zjistili, že k tomu využívají jistý trik, který používají i velryby. Tepová frekvence, která se normálně u tučňáků pohybuje kolem 70 tepů za minutu, se během ponoru sníží až na neuvěřitelných pět úderů za minutu a zároveň tak pozastaví funkci méně důležitých orgánů. Tučňák tímto způsobem šetří energii během dlouhého ponoru a má tak větší šanci narazit na potravu, kterou tvoří ryby, korýši (kril) a hlavonožci.

Další rekordy tučňáka císařského:

  • Disponuje nejrozmanitějšími zvukovými signály ze všech tučňáků. Nemá totiž žádné dlouhodobé hnízdo a musí tak spoléhat na zvukovou komunikaci. Složité směsice zvuků požívá pro rozpoznání rodičů, mláďat a partnerů.
  • Tučňák císařský se rozmnožuje v nejstudenějším prostředí ze všech ptáků – během antarktické zimy. Teplota vzduchu arktické zimě může klesnout na – 40 °C a vítr dosáhnout rychlosti až 144 km/h.
  • S tak nízkými teplotami souvisí, že je to také nejhustěji opeřený pták na světě. Tučňák císařský má 15 per na cm2
  • Také jejich vejce má jedno nej.. Vejce váží pouze 2,3 % váhy své matky, což ho činí jedním z nejlehčích vejcí (v poměru k váze matky) mezi ptáky.

Pozn.: informace o hloubce 500 m jsem čerpal z časopisu 100+1 (1/2017), strana 19