Současní největší hadi světa dorůstají délky okolo devíti metrů. Známe však hada, který tu žil před 60 miliony lety a měřil úctyhodných 14 metrů. Pojďme se na jednotlivé “největší hady světa“ podívat podrobněji.
Historicky největší had na světě
Největším (nejdelším a zároveň nejtěžším) známým hadem, co kdy na planetě Zemi žil, je Titanoboa cerrejonensis. Tento gigantický, nejedovatý had dosahoval délky až 14 metrů a jeho hmotnost se mohla pohybovat kolem 1,1 tuny. Zkameněliny tohoto druhu byly nalezeny v roce 2009 v kolumbijském uhelném dole. Mezinárodní tým vědců, vedený paleontologem Jonathanem Blochem a Carlosem Jaramilloem, tehdy našel fosilie celkem 28 jedinců T. cerrejonensis.

Jméno titanoboa cerrejonensis, lze přeložit jako “ titánský (ve smyslu obrovský) škrtič“ a přívlastek cerrejonensis odkazuje na důl a formaci Cerrejón, ve které byly fosilie nalezeny.
T. cerrejonensis žil (společně s velkými želvami a krokodýli) v močálech třetihorního pralesa na území dnešní Kolumbie. Původně se mělo za to, že se jedná o vrcholného predátora. Pozdější podrobnou analýzou chrupu T. cerrejonensis se zjistilo, že se jedná o hada převážně rybožravého.
Nejdelší had na světě
Jistě jste slyšeli, nebo četli „zaručené“ zprávy o ulovení hada delšího jak deset metrů… Například kryptozoolog Jaroslav Mareš v knize Svět tajemných zvířat píše: „Známý britský cestovatel plukovník Fawcett změřil, že had, kterého zastřelil u řeky Negro, měřil 18,6 metrů. Francouzský badatel Serge Bonacase prohlašoval, že v oblasti Araguaya v Brazílii zabil hada dlouhého 22 metrů. Francouzský kněz putující vzhůru po toku Amazonky prý viděl hada dlouhého 24 metrů a údajně jej i zabil s pomocí domorodců, kteří prohlašovali, že existují ještě delší hadi s obrovskou sílou.“
U nejdelšího hada na světě musím zmínit odměnu 50 000 dolarů, kterou vypsala začátkem 20. století Zoologická společnost v New Yorku, tomu, kdo přinese hada delšího než 30 stop, tedy než 9,14 m. Dodnes se o tuto sumu nikdo nepřihlásil.
Důležité je si uvědomit, že v případě poskytnutí kůže hada, jako důkazu o jeho délce, musíme počítat s tím, že tato kůže se dá natáhnout až o 30% délky.

3 metry. Autor: Mark Patterson
Nejčastěji se dnes uvádí jako nejdelší had krajta mřížkovaná (Python reticulatus) ulovená v roce 1912 na ostrově Celebes v Indonésii. Tento jedinec prý měřil 9,75 m. Autority z oboru tento rekord však neuznávají.
Za nejdelší hady světa odborníci považují hned několik druhů: krajta mřížkovaná, krajta tmavá, krajta písmenková, krajta ametystová a anakonda velká. Přičemž je těžké určit, který druh vlastně drží oficiální prvenství.
Nejdelší, neznamená největší
Ano, krajty jsou dlouhé… Ale již zmiňovaná anakonda velká (Eunectes murinus) je při stejné délce, zhruba dvakrát tak těžká jako krajta. A proto u mě titul „Největšího hada na světě“ získává anakonda velká.
Nejtěžší had na světě
U anakondy velké Guinnessova kniha rekordů uvádí, že okolo roku 1960 byla v Brazílii zastřelena samice, která byla dlouhá 8,45 metrů a měřila v obvodu 111 cm, lze tedy odhadnout, že měla hmotnost asi 230 kg.

Nejdelší a nejtěžší jedovatý had
Nejdelším jedovatým hadem je kobra královská (Ophiophagus hannah) z Jihovýchodní Asie. V roce 1930 exemplář chovaný v Londýnské zoo dosáhl velikosti 5,71 m při hmotnosti téměř 12 kg. Nejtěžším jedovatým hadem je údajně chřestýš kostkovaný neboli diamantový (Crotalus adamanteus), který při zhruba 2,5 metrové délce, může dosáhnout až 13 kg.
Nejdelší mořský had je vodnář stočený (Hydrophis spiralis). Vyskytuje se v severním pásu Indického oceánu a dorůstá až do délky 2,75 m.
Mohlo by vás zajímat: